• +90 (232) 853 88 11
  • info@spm.com.tr
Menu

Hasta Yatağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?Hasta Yatağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı, çeşitli hastalıklardan dolayı yatakta çok fazla zaman geçirebilen veya yatağa bağımlı kalmak zorunda kalan kişilerin, tedavi sürecinde hastanın konforlu hale getirilmesi, rahat hareket etmesini sağlaması, sağlık görevlisinin veya bakıcının pozisyonlama veya farklı bir işlem yaparken daha rahat ve tekniksel hareket etmesini sağlamak için farklı model ve türde imal edilen, hastanın tam konfor alanını oluşturmasını sağlayan medikal ve sağlık ürünüdür.

Hasta yatakları, kişilerin rahatsızlıklarına göre özel olarak üretilmiş yatak çeşitlerindendir. Hasta yatağının asıl amacı; hastayı rahat ettirmek, tedavi sürecinde yardımcı olmak ve hastanın iyi hissetmesini sağlamaktır. Standart yataklar rahatsız olan hastanın uzun süreler zamanını yatakta geçirmesi farklı etkiler doğurarak, örneğin bası yarası gibi hastaya çeşitli sorunlar yaratabilir, bu sebeple hasta yataklarının işlevsellikleri ve özellikleri bu rahatsızlıkların önüne geçmektir.

Hasta yatakları, hastaların çeşitli tedavilerde yataklarda geçirdiği süreler hasta için çok büyük önem teşkil etmektedir. Bu yüzden hastalara özel olarak üretilen bu yatak çeşitleri yaygın olarak farklı rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Hastalara özel olarak üretilen bu yataklar çeşitli yapı ve farklılıklarıyla hastaların iyileşmesi için sunulmaktadır.

Günümüzde hızla yaygınlaşan medikal yataklar birçok hastanın rahatsızlıklarını geride bırakmıştır. Tamamen vücut sağlığını ve oluşan rahatsızlıkları düşünülerek üretilen bu yataklar kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatağı nedir diye soru yöneltildiğin de fiziksel özelliklerinden de bahsetmek gerekmektedir. Hasta yataklarının işlevsellikleri bu yönde yatağın biçimini etkilemektedir.

Sürekli yatmak zorunda kalan hastalarda belirli süreler içerisinde rahatsızlıklar oluşmaktadır, bu rahatsızlıklar ağrı, yara veya basınçtan kaynaklı cilt problemlerini beraberinde getirecektir.

Bu durumu yaşayan kişinin konforlu ve hassas bir yatakta zaman geçirmesi oldukça önemli bir kriterdir. Çeşitli sıradan medikal yataklar hasta olan kişiye uygunluk sağlamıyor, yatağı seçim aşamasında rahatsızlığınıza göre yeterli seçenekler sunulamayabilir.

Bu sorunu yaşayan bütün hastaların, hasta yatakları sayesinde hızlı iyileşmelerine hızlı bir şekilde olanak sağlamıştır.

Visco Hasta Yatağı

Visco yatak kişinin vücuduna göre şekil almaktadır, su geçirmez yüzeyi sayenizde yatağınız kolaylıkla kirlenmeyecek ilk günkü gibi temiz kalacaktır. Silinebilir ve yıkanabilir kılıf sayesinde kolaylıkla temizlenebilmektedir. Tamamen ortopedik ve yaysız olması bir diğer önemli özellikler arasında yer almaktadır.

Visco yatak yapısı çökme, eğilme veya büzülme gibi bir problem çıkarmamaktadır. Ortam sıcaklığına duyarlı olan visco hasta yatakları sıcaklıklara göre ekstra şekiller almaktadır. Soft sünger ve visco elastik malzeme kullanıldığından dolayı oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Visco yataklar Anti Decubitus özelliğini barındırarak, vücutta oluşabilecek ödem veya nekrozaya yol açabilecek deri altı kılcal damarların tıkanmasını önleyerek kan basıncı oranını dengeler. Sağlığınızı ön planda tutan bu yataklar vücudunuza rahat ve konforlu bir şekilde uyku sağlamaktadır.

Visco yataklar, hastanın vücut ısısına ve hareketlerine uyum sağlayan visko elastik yapısı basınç azaltıcı etkisiyle rahatlatıcı ve dinlendirici bir uyku sağlamaktadır. Visco yatağı kullanan insanlar mevcut omurga, eklem problemlerini yaşamazlar, ayrıca visco yataklar ileride oluşması muhtemel rahatsızlıklarında önüne geçmektedir. Visco yatağının büyük avantajlarından bir tanesi olan hastanın yatış şekline göre vücudun şeklini almasıdır.

Yatak üzerinde bulunan hava kanalları sayesinde terleme yapmaz. Visco yatak, kılıfı sayesinde hastanın vücudunda oluşabilecek bakteri ve mantar oluşumunu büyük ölçüde önlemektedir.

Visco yataklar tıbbi ortopedik yataklar olup, boyun kireçlenmesi, dolaşım sorunları, bel fıtğı, boyun ve sırt ağrılarını önüne geçme, azaltma özelliğine sahiptir. Visco yatak tam ortopedik bir yapıya sahiptir, oluşan boşlukları doldurarak kesintisiz bir şekilde uyku kalitesini en üst seviyeye taşımaktadır. Yatağı kaplayan dış kılıfı fermuarlı bir şekilde üretilmiş olup temizliği kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. İhtiyaç halinde visco kalınlığı değiştirildiği gibi özel ölçü şekillerinde de üretilebilir. Derin ve kesintisiz uykuyu olanak sağlayan visco yatakların en önemli özelliklerinden biri olan vücudun şeklini alarak, kaliteli ve rahat medikal yataklar sayesinde birçok vücut problemlerini önlemektedir.