• +90 (232) 853 88 11
  • info@spm.com.tr
Menu

Hastalar için Medikal Yatak SeçimiHastalar için Medikal Yatak Seçimi

Hastalar için Medikal Yatak Seçimi

Medikal hasta yatağı alınırken en önemli noktalardan biri hastanın özellikleridir. Hastanın özelliğine göre yatak tercih etmek isteyeneler medikal malzeme satışı yapan yerlerden yardım almalıdır. Sürekli bu yatakta bulunması gereken bir hasta için her ihtimalin düşünüldüğü yataklara ihtiyaç vardır. Hasta yatakta ne kadar süre bulunacak, sürekli yatması gereken bir hasta mı vb. soruların cevaplanması ile medikal yatak seçmek daha kolay olacaktır. Sürekli yatmak zorunda olan bir hasta kendini çoğu zaman iyi hissetmez. Bu durumda onu strese sokmayacak bir medikal yatak kullanması gerekir.

Sağlıklı Uyku İçin Medikal Yatak

Günün belli bir zaman diliminde yatması gereken hastalar ile sürekli yatma halinde olan hastaların ortak noktalarından biri de uykudur. Hasta yataklarının rahatlığı bu açıdan da önemlidir. Hareket etme kısıtlılığı olan hastaların uyku süreçlerini de konforlu şekilde geçirmeleri gerekir. Medikal yatakların tüm hastalarda ortopedik olması gerekir. Ortopedik, bedeni rahat ettiren yataklar sayesinde uyku halinde de kaliteli bir istirahat sağlanmış olur. Hareket kısıtlılığı olan hastaların uyurken rahat edememeleri halinde daha mutsuz ve huzursuz oldukları gözlenir.

Medikal Yatakların Fizyolojik Faydaları

Bir medikal yatakta hastanın kaldırılması, yükseltilmesi vb. işlemleri için insan gücüne ihtiyaç duyulması oldukça zorludur. Her ne kadar yatalak bir hastaya bir hasta bakıcı eşlik etse de kilolu veya felçli hastaları kaldırmak, ters çevirmek çok zor olacaktır. Hastalar, zaman içinde oluşabilecek vücut yaralarından medikal yataklar ile korunabilirler. Fiziksel anlamda yatalak hastalar için tuvalet ihtiyacının görülebileceği yataklar gerekir. Böyle bir yatağa sahip olmayan hastalar çok zorlanır ve psikolojik açıdan da yıpranır. Hasta yataklarının tekerlekli oluşu sayesinde, kolaylıkla itilip çekilebilmesi de gerekir. Hasta bakıcıların işini kolaylaştıran bu özellik önemlidir. Aynı zamanda kumandalı yataklar ile hastalar çoğu kez yataklarını kendileri de hareket ettirebilir. 

Medikal Yataklar İçin İhtiyaçların Doğru Tanımlanması

Hastalar için yatak seçiminde ihtiyaç analizi yapmak önemlidir. Hastalığın özelliği, hastanın yatalak olup olmama durumu ve daha birçok özelliğe göre yatak seçmek gerekir. Her hasta aynı şartlara sahip değildir. Hasta yataklarının amacına uygun kullanılabilmesi adına ihtiyaca uygun seçilmeleri gerekir. Ne kadar ve ne mahiyette bir hasta yatağına ihtiyaç duyulacağının da araştırma yaparken dikkate alınması önerilir.  

Medikal Yataklarda Doğru Seçimin Önemi

Kısa ya da uzun soluklu hastalık dönemlerinde bir yatağa bağlı olmak, yeteri kadar zorlayıcı ve üzücü bir durumdur. Hareket kısıtlılığı yaşayan hastalar, bazı işlerini yattıkları yerden görebildiklerinde daha huzurlu olur. Hasta yatağı seçerken doğru bir seçim yapmak işte bu yüzden önemlidir. Hastanın ilgi ve ihtiyaçları kadar ona eşlik edecek kişinin ihtiyaçları da düşünülerek yatak satın alınmalıdır.

Medikal Yatak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm hastalar ortopedik yataklara ihtiyaç duyar. Yatak seçiminde hastanın özellikleri kadar bakım şartları da dikkate alınmalıdır. Yatakta bakteri oluşmaması ve mevcut hastalığın ilerlememesi adına bu önemlidir. Kilolu bir hasta için özel yataklar bulunur. Sert yataklar onları daha da rahatsız eder. İhtiyaca yönelik hasta yataklarının iyileşme sürecini desteklediği unutulmamalıdır. Kaliteli özellikteki medikal yatak fiyatları için medikal firmalar ile görüşmek gerekir.

Medikal Yatakların Kullanımı ile İlgili Uyarılar

Hasta yataklarının temin edilmesi kadar kullanımları da önemlidir. Satın alınan ya da kiralanan yatakların yapımı için iki kişi yeterlidir. Bu yatakların sıradan yataklara benzemediği ve mekanik özelliklerinin olduğu unutulmamalıdır. Kurulumundan sonra kullanım kurallarına uygun hareket etmek gerekir. Hasta için yatak seçerken ilgili hekimlere de danışmak mümkündür. Hasta yatakları hijyenik tutulmalı ve korunmalıdır. Medikal firmalar ile görüşerek medikal hasta yatağı fiyatları hakkında bilgi almak doğru olacaktır. İhtiyaca yönelik her türlü yatak burada bulunabilir.